
Dit artikel, gepubliceerd op 3 maart 2025 in ‘Science Reports’, vergeleek hoe het hersenvocht bij mensen met Myalgische Encefalomyelitis/ Chronischevermoeidheidssyndroom (ME/cvs) en gezonde maar sedentaire mensen verandert voor en na inspanning. Het toonde significante verschillen aan in de hersenchemie bij mensen met ME/cvs, wat suggereert dat mensen met ME problemen hebben met de energieproductie in de hersenen en het behoud van gezonde zenuwbedekkingen.
Baraniuk, J.N.
Samenvatting van het artikel
- De onderzoekers bestudeerden de vloeistof rond de hersenen en wervelkolom (cerebrospinaal vocht genoemd) bij mensen met ME/cvs en vergeleken dit met gezonde mensen die weinig bewegen. Ze controleerden hoe de vloeistof veranderde voor en na de inspanning. Ze vonden enkele belangrijke verschillen in de hersenchemie van mensen met ME/cvs:
- Hogere niveaus van een stof genaamd serine, die helpt bij het maken van eiwitten en vetten die nodig zijn voor de hersencellen.
- Lagere niveaus van bepaalde vitaminen en chemicaliën (zoals 5-methyltetrahydrofolaat) die helpen bij de energieproductie en het behoud van gezonde cellen.
- Problemen met hoe het lichaam aminozuren (de bouwstenen van eiwitten) en bepaalde vetten die zenuwen beschermen (zoals sfingomyeline), verwerkt.
- Na inspanning verbruikten mensen met ME/cvs meer voedingsstoffen, terwijl gezonde mensen juist meer produceerden.
- Deze verschillen suggereren dat mensen met ME/cvs problemen zouden kunnen hebben met de energieproductie in de hersenen en het behoud van gezonde zenuwbedekkingen (myeline). De bevindingen zouden kunnen helpen verklaren waarom mensen met ME/cvs zulke ernstige uitputting en andere symptomen ervaren na zelfs kleine hoeveelheden activiteit.
Uittreksels
“De nieuwe bevindingen genereren nieuwe hypotheses met betrekking tot het serine-folaat-glycine één-koolstof en serine-fosfolipidenmetabolisme, verhoging van eindproducten van katabole reactiepaden, verschuivingen in folaat, thiamine en andere vitaminen bij inspanning, en veranderingen in sfingomyelines die kunnen wijzen op myeline- en wittestofdisfunctie bij ME/cvs. De huidige resultaten kunnen worden gebruikt om toekomstige bevestigende onderzoeken van het cerebrospinaal vloeistofmetaboloom bij ME/cvs te ondersteunen.”
Commentaar ME Association
Er staat duidelijk veel complexe wetenschap in deze onderzoekspaper en we weten al uit eerder onderzoek met analyses van het hersenvocht (CSV) door Natelson et al. dat er afwijkingen, waaronder verhoogde aantallen witte bloedcellen, aanwezig kunnen zijn bij mensen met ME/cvs.
Deze bevindingen zijn interessant en zijn mogelijk belangrijke indicatoren van problemen in sommige van de chemische routes die gekoppeld zijn aan ontsteking, zenuwcelherstel en zelfs malaise na inspanning (PEM) bij ME/cvs.
Ze moeten echter worden herhaald in grotere studies en gevalideerd door andere onafhankelijke onderzoeksgroepen voordat er definitieve conclusies kunnen worden getrokken.
Dit is geen gemakkelijke taak, aangezien het afnemen van cerebrospinaal vocht (CSV) een procedure is die normaal gesproken niet wordt uitgevoerd bij mensen met ME/cvs en die onaangename bijwerkingen kan veroorzaken.

Dr. Charles Shepherd,
Trustee en Medisch Ere-adviseur van de ME Association,
Lid van de ME/cvs-richtlijncommissie van NICE uit 2018-2021,
Lid van de Chief Medical Officer’s Werkgroep ME/cvs-Werkgroep uit 2002
© ME Association, 4 maart 2025. Vertaling admin, redactie NAHdine, ME-gids.
Opnieuw gepubliceerd met vriendelijke toestemming van de Britse ME Association.
Engelse versie beschikbaar op hun website: www.meassociation.org.uk
Citeren?
Baraniuk, J.N. Cerebrospinal fluid metabolomics, lipidomics and serine pathway dysfunction in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndroome (ME/CFS). Sci Rep 15, 7381 (2025). https://doi.org/10.1038/s41598-025-91324-1